Fylkesutvalet rår til at fylkestinget skal godkjenna at Sund kommune får løyve til å forskottera inntil 15 mill. kr til trafikksikring og bygging av gang- og sykkelveg langs fv 555 på strekninga Hammersland-Kjørelen.
I Sund kommune har ein gode resultat med samordna utbygging av infrastruktur, med Sund Vatn og Avlaup AS som byggherre og pådrivar. På ei strekning mellom Hammersland og Kjørelen skal Sund VA starta arbeid med vatn og avlaup. I den samanhengen har ein og gjennomført nødvendig prosjektering for å gjera tiltrengte trafikksikringstiltak på vegen. Tiltaket inneber 0,9 km ny gang- og sykkelveg samt sanering av avkøyrsler. Strekninga har om lag 4 600 i årsdøgntrafikk (ÅDT), er skuleveg og utan tilbod til mjuke trafikantar i dag.
Refusjonstidspunktet vert fastsett i samband med handlingsprogram for Regional transportplan 2014-2023 og refundert utan renter og kompensasjon for prisauke.
Fylkestinget skal handsama saka på møte 13.-14. desember.
Pressemeldingar om vedtak i Hordaland fylkesutval 29. november 2011