Fråsegna som var vedteken vart lagt fram av Terje Søviknes på vegner av Frp, H, KrF og P.
Fråsegna som vert sendt til Stortinget v/Finanskomiteen, dei parlamentariske leiarane og regjeringa,
lyder:
«Forutsigbarhet for kommune-Norge – skattesvikten i 2004 må kompenseres
Forutsigbarhet og stabile rammevilkår er generelt viktig i alle deler av samfunnet – for næringsliv, institusjoner, organisasjoner og folk flest. Også kommunsektoren er avhengig av stabile rammevilkår, for å kunne levere stabile og gode velferdstjenester.
De to siste årene har imidlertid vært preget av manglende forutsigbarhet knyttet til kommunenes viktigste inntektskilde, - skatteinntektene.
I 2003 sviktet skatteinntektene for kommune-Norge med samlet 3,4 mrd kroner i forhold til skatteanslaget i Statsbudsjettet 2003. Skattesvikten for 2004 er i følge Regjeringens forslag til neste års statsbudsjett beregnet til 2,2 mrd kroner. Dette er forhold som utelukkende ligger utenfor lokalpolitikernes kontroll.
En så omfattende inntektssvikt gjør det særs vanskelig å planlegge tjenesteproduksjonen, og flere kommuner og fylkeskommuner står nå overfor omfattende kutt i viktige primæroppgaver.
Prognoser for Hordaland fylkeskommune viser svikt i skatteingangen på kr 35 – 40 mill kr for 2004. Konsekvensen vil bli redusert tjenestetilbud for innbyggerne i Hordaland, med virkning også for kommende budsjettår.
Hordaland fylkesting vil derfor, basert på erfaringene fra 2003 og 2004, be om at kommuner og fylkeskommuner i fremtiden sikres økt forutsigbarhet i de frie inntektene.
For 2004 ber Hordaland fylkesting om at kommunesektoren kompenseres for svikten i de samlede skatteinntektene gjennom en ekstrabevilgning på inneværende års budsjett.»
Stanley Hauge