Viktigare
Få er i tvil om at regionalpolitikken, forstått som regionen sin eigen utviklingspolitikk - og ikkje som statlig fordelingspolitikk, vert stadig viktigare. Det regionale politiske nivået får større betydning både som likeverdige samspelarar for å nå dei overordna nasjonale måla, og som motvekt til tendensar som undergrev eller motverkar dei utviklingsmål den enkelte region har sett opp, sa statsministeren i talen sin.
Ombods- og utviklingsrolle
Fylkeskommunane skal fungera i ein ombods- og utviklingsrolle nedanfrå i høve til staten og statsbyråkratiet, på vegner av næringsliv, kommunar og organisasjonar i det regionale samfunnet. Ein føresetnad for at fylkeskommunane skal kunna skapa seg ei regional utviklingsrolle er at dei har politisk mot til å ”tale staten midt i mot” dersom dette er nødvendig, sa statsminister Bondevik.
Evna til å vere annleis
Det er nettopp i evna til å vera annleis enn staten og kommunane at fylkestinget kan ivareta regionale utviklingsoppgåver som gjev både nasjonal og regional meirverdi, sa statsministeren.
Bondevik sa følgjande om kva som kjenneteiknar regionalpolitikaren:
”Forskerne mener at regionalpolitikerne er blant de som besitter den mest verdifulle kunnskapen om regionale prosesser og sammenhengen mellom dem. Regionalpolitikeren identifiserer seg med det regionale, er bevisst sin avhengighet av samarbeid med andre og sterkere aktører og har betydelige nettverk. Regionalpolitikerne har gjerne et spesielt blikk for innovasjonspolitikk og ser ofte lokalpolitiske problemstillinger i en større sammenheng. De identifiserer behov og muligheter som andre aktører ofte ikke ser. De besitter mekler- og samordningserfaring. De er troverdige og erfarne ombudsmenn og betydningsfulle kontaktledd for små interesser overfor store.
Nytt politisk rom
Regionalpolitikerne har nå en annen forpliktelse overfor velgerne enn den tradisjonelle fordelingspolitiske. Deres engasjement for regionalpolitiske problemstillinger kan derfor bidra til å fornye lokale og regionale politiske debatter. Når staten i økende grad fester grepet om fordelings- og brukerorientert politikk, åpner det seg et nytt politisk rom som kanskje bare regionalpolitikerne kan fylle.”
Statsministeren sin tale til fylkesordførarane.

Stanley Hauge