Fråsegna som vart samrøystes vedteken, var eit felles forslag frå Høgre og Sosialistisk Venstreparti.
Fråsegna lyder:
"STOPP UTSLEPPA FRÅ SELLAFIELD – STORBRITANNIA MÅ STILLES TIL ANSVAR
Fylkestinget i Hordaland støtter det irske initiativet til å gå til sak mot Storbritannia for å stille landet til ansvar for utslippene fra Sellafieldanlegget, og ber Stortinget og Regjeringa om å undersøkja mulighetene for at Norge gjør det samme.
Hordaland fylkesting mener at norske myndigheter ikke kan se på at den britiske regjeringen totalt overser internasjonale forpliktelser og protester.
Den radioaktive forurensingen langs norskekysten er blitt seksdoblet siden 1996. Dette skyldes utslipp fra atomgjennvinningsanlegget i Sellafield.
All stråling, uansett dosestørrelse, innebærer kreftrisiko.
Havstrømmene fra Irskesjøen tar med seg radioaktiv forurensing opp langs norskesjøen og inn i Nordsjøen. En slik forurensing kan bla. sette fiskeri- og havbruksnæringen i fare.
Et terrorangrep mot Sellafield kan utløse 44 ganger så mye radioaktivt stoff som Tsjernobylulykken !
Britiske myndigheter lovet i 1998 å redusere de radioaktive utslippene fra Sellafield. Det er man nå i ferd med å løpe fra. Faktisk ønsker britiske miljøvernmyndigheter å gi tillatelse til å øke utslippene av det radioaktive stoffet technetium fra anlegget, til tross for sterke internasjonale krav om en kraftig reduksjon i utslippene.
Gjenvinning er feil måte å håndtere atomavfall på. En må i mye større grad bruke langtidslagring.
Vi vil hevda at samfunnet ikke har bruk for det som blir produsert i Sellafield i dag. Plutonium kan ikke brukes i formeringsreaktorer slik det en gong var planlagt og uran er ikke blitt mangelvare.
Produksjon av MOX- brennstoff må stanses. Det fører til økt risiko ved produksjon, bruk, transport i tillegg til økt spredning av våpenplutonium.
Vi ber om at den norske regjeringa tar opp Sellafield-problemene på Nordsjøkonferansen i Bergen våren 2002. Det er særlig viktig at myndighetene sikrer objektiv forskning på dette emnet.
Dersom utslippene fra Sellafield ikke stanses, frykter Hordaland fylkesting at dette vil får alvorlige konsekvenser for fiskeri, havbruk og sikkereheten vi har for at maten fra sjøen er sunn og giftfri. Den vedvarende forurensingen fra Sellafield kan ødelegge inntrykket i markedet av at norks fisk og sjømat er fri for radioaktivitet. På mange måter er dette å gamble med livsgrunnlaget på kysten vår.
Hordaland fylkesting kan ikke akseptere britiske myndigheters ansvarsløse holdning i denne saken. Vi mener den holdningen som britene her viser overfor sine naboland ikke hører hjemme i vår tid."
Stanley Hauge